تبلیغات
نوشته های من - از فقر و گرسنگی، تا تکنولوژی و مدرنیسم! پیشرفتگی ژاپن و فنلاند، مدیون نظام آموزشی صحیح | بررسی روند آموزش: قسمت اول

امروز:

از فقر و گرسنگی، تا تکنولوژی و مدرنیسم! پیشرفتگی ژاپن و فنلاند، مدیون نظام آموزشی صحیح | بررسی روند آموزش: قسمت اول

| از فقر و گرسنگی، تا تکنولوژی و مدرنیسم! پیشرفتگی ژاپن و فنلاند، مدیون نظام آموزشی صحیح

 • | از فقر و گرسنگی، تا تکنولوژی و مدرنیسم! پیشرفتگی ژاپن و فنلاند، مدیون نظام آموزشی صحیح

  امروز، وقتش رسیده است تا چشم‌ها و گوش‌هایمان را باز کنیم و کمی هم از اخباری که نه جنبه آموزشی دارند و نه بار علمی، کنار بکشیم تا با تکنولوژی در سرزمین‌های مختلف، پیوند آشنایی باز کنیم. مشکلاتی چون فقر و بی‌کاری، گرسنگی و بدبختی، مشکلات بهداشتی و در نهایت خطر مهاجرت، در دو کشوری که فنلاند و ژاپن نام داشتند، از ۱۰۰ به ۰ رسید. اگر تکنولوژیِ مدرنی در این کشورها هست، پس به‌خاطر افکار بزرگ آن زمان معنا پیدا کرده! با ادامه‌ی ماجرا، نوشته‌های من و ترنجی به همراه شماست. شما نیز همراه ترنجی باشید.

  بار دیگر تکنولوژی ، بار دیگر ترنجی

  بار دیگر تکنولوژی ، بار دیگر ترنجی

  حقیقتا در این دوره و زمانه، متاسفانه ۹۰ درصد کاربران و خوانندگان مطالب مرتبط با IT، تنها نیازی که به سایت‌ها دارند، مطالعه اخبار گوشی موبایل، آن هم از اخبار جنجالی است! اخباری که نه جنبه علمی دارند و نه ارزش خاصی! تنها خوبی آن‌ها، معروفیت وب‌سایت است و جمع‌کردن بازدید و بازدیدکننده. خوشبختانه ترنجی همیشه جزء آن‌دسته از وب‌سایت‌هایی بوده‌است که هم منطقی فکر می‌کرده و هم بی‌طرف بوده‌است. امید داریم مخاطبان، به‌جای وقت‌تلفی در روز با اخبار بی‌ارزش، کمی هم به بخش‌های دیگر آی‌تی و تکنولوژی سر بزنند تا هم چیزی یاد بگیرند و هم با علم روز آشنا شوند. این مطلب در رابطه با نظام آموزشی و کتاب‌های درسی توضیح داده است که چرا کشورهایی مثل ژاپن و فنلاند، کودکانی پرورش داده‌اند که دنیا را تغییر می‌دهند؟ همه‌چیزی که باید در رابطه با نظام آموزشی این دو کشور بدانید، در این مطلب آماده است.

  بررسی نظام آموزشی | قسمت اول | Toranji

  چرا کشورهای خارجی اِنقدر پیشرفته‌اند؟ به امید روزی که جوانان ایرانی برای ایران افتخار بیاورند…

  جواب این سوال در ادامه‌ی راه، در همین مطلب مشخص است!

  استفاده از استعدادها

  استفاده از مغزها | خداوند محبتی به نام «مغز» به ما هدیه کرده! آن‌ها تا می‌توانستند با مغزشان از فکرشان بهره بردند

  فنلاند در جنگ جهانی

  از مدرسه شروع می‌کنیم. فنلاند حرف اول را در نظام آموزشی می‌زند. فنلاندی که تا قبل از شیوه‌های جدیدش در آموزش، در دریای فقر و بیچارگی داشت دست و پا می‌زد! فنلاندی که داشت از درد بیچارگی کلی از مردمش را توسط مهاجرت‌ها از دست می‌داد…

  فنلاند در جنگ جهانی

  اما! وقتی که سیستم آموزشی دوباره متولد شد، و دیگر نظام آموزشی کهنه‌اش را در آینده کشورش از روی صحنه پاک کرد، این کشور تبدیل شد به اولین کشور در زمینه آموزش آن هم در جهان.

  ژاپن در جنگ جهانی

  بعد از فنلاند به سراغ ژاپن می‌رویم. ژاپن؟ بله ژاپن! کشوری که باز تکنولوژی روزش را مدیون مردم پر تلاشش است و ما نیز بسیاری از تکنولوزی‌ها را مدیون مردمانشان هستیم. زمانی که جنگ بود، ژاپن بزرگ‌ترین آسیب‌ها را در طول تاریخ متحمل شد و تنها یک شعار، باعث نجات آن‌ها شد: «ما مدرسه داریم»!

  ژاپن در جنگ جهانی

  مردم ژاپن با پشتکاری که داشتند، نظام آموزشی فوق‌العاده‌ای را بر پا کردند که فرزندان آینده، بار دیگر کشور را بسازند… و امروز، نتیجه‌ی آن تلاش‌هاست.

  اگر آن‌ها از مغز خود در موقعی که باید، به درستی استفاده نمی‌کردند، امروز آن کشورهای پیشرفته‌ای که می‌دیدیم، بسیار حقیرتر و خوارتر از اکنونشان بودند! و همین استفاده به‌موقع از فکر، باعث رشد دانش شد.

  نظام آموزشی هدف‌مند

  شروع داستان: نظام آموزشی ژاپن و فنلاند

  همانطور که گفتیم این دو کشور، در فقر و بیچارگی شدیدی به‌سر می‌بردند و هر کدام هم شرایط خود را داشتند!  در همین زمان، خوشبختانه افرادی بودند که به راه نجات، اعتقاد داشتند. چیزی که قرار است کودک را آموزش دهد، سیستمی است با قوانین و قوائد خودش! این سیستم، همان راه نجات است! همان راهی که باعث تربیت و آموزش فرزندان می‌شود. چیزی که یک کشور را جلوتر از بقیه می‌اندازد، یک سیستم آموزشی «هدفمند» است و هدف، بزرگ‌ترین نقش در یک سیستم آموزشی است.

  تعریفی از سیستم آموزشی: سیستم آموزشی به‌طور عمومی، مربوط می‌شود به مدارسی برای همه نه مدارسی خصوصی؛ در نهایت از دوره مهدستان تا دوره دبیرستان و برنامه‌های مربوط به مابین آن‌ها، که همان شاخه‌های نظام آموزشی هستند.

  بررسی نظام آموزشی | قسمت اول | Toranji

  در نظام آموزشی ژاپن و فنلاند، روانشناسی کودگ عضوی جدا نشدنی از مدارس و نظام آموزشی آن‌هاست. در این مدارس، به سلامتی کودکان بهای زیادی داده می‌شود! چه سلامت روانی باشد چه سلامت جسمی یا جنسی. در هر مدرسه برای هر کودک روانشناسان با تجربه‌ای قرار دارند تا کودکان با امنیت و با آرامش بزرگ شوند. ژاپن به دلیل اینکه مساحت کوچکی دارد و در کنار دریا نیز می‌باشد، با شعار ما خانه‌های کوچک می‌سازیم مدارس را بزرگ، امروزه به یکی از پیشرفته‌ترین کشورها با مردمانی تلاش‌گر و با نظم تبدیل شده است.

  در فنلاند، به‌خاطر فقر و گرسنگی بسیاری از مردم راهی کشورهای دیگر می‌شدند و در اصل مهاجرت می‌کردند. در همین حین، دانش‌آموزان پس از گذشت یکی دو سال در نظام آموزشی فوق قدیمی و کهنه و پوسیده، قبل از گرفتن مدرک تحصیلی راه‌حل فرار از مدرسه را برای حفظ آرامش زندگی‌شان در پیش می‌گرفتند! حالا جدای این مسائل حفظ آرامش؟ خنده‌دار است؟ باید بگوییم که خیر! دلیلش را در ادامه متن توضیح می‌دهیم.

  بررسی نظام آموزشی | قسمت اول | Toranji

  در همان زمان، فنلاندی‌ها تصمیم گرفتند نظام آموزشی نوینی را به‌روی کار بیاورند. ژاپن نیز در همان زمان بود که با به‌روی کار آوردن مدارس، هم تاریخ کشورش را تقویت کرد و هم کودکان و دانش‌آموزان ژاپنی را به‌درست‌ترین شیوه‌ها تربیت کرد.

  در مدارس فنلاند، دانش‌آموزان آن‌چیزی را می‌خوانند که دوست دارند! یاد جمله‌های استیو جابز کبیر و خدا بیامرز نمی‌افتید؟ کوتاه‌ترین زمان آموزش در تمام دنیا متعلق به فنلاند است! از همین زمان کوتاه، بیشترین بهره کسب می‌شود و بیشترین بازدهی از نتایج آن است. هیچ و هیچ و هیچ امتحانی از فرزندان فنلاندی در طول تحصیل گرفته نمی‌شود چرا که به عقیده خیلی‌ها امتحان یعنی توهین به شعور دانش‌آموز و دانشجو


  نوشته شده در : دوشنبه 29 خرداد 1396  توسط : milad s.    نظرات() .